* Režijní záměr

 

*

Na půdě

Režijní záměr

Režijním záměrem animovaného celovečerního filmu „NA PŮDĚ aneb KDO MÁ DNESKA NAROZENINY?“ je evokovat tvořivou fantazii a obrazotvornost pomocí improvizované hry, kterou jsme všichni jako děti důvěrně znali. Dokázali jsme proměnit obyčejné věci na kouzelné předměty, z dětského pokoje vytvořit bitevní pole, vesmírný koráb či džungli. S tímto principem pracujeme i v naší pohádce, kde se například stará kamna mohou proměnit v parní lokomotivu, ledoborec nebo vrtulník, staré hadry mohou být divokou řekou i dravými ptáky, nábytek vysokým horstvem a prostor pod starým kanapem strašidelným lesem. Vhodné prostředí a “ herce“ pro náš záměr jsme nalezli na starých půdách, nejenom mezi odloženým haraburdím (v bednách, skříních, kufrech), v místech, kde se věší prádlo, ale i ve vlhkých a nehostinných zákoutích, zaplněných dráty, cihlami, sádrovými bustami a vysloužilými televizory.

Nostalgie, harmonie a jemný humor, vlastnosti obsažené v starých hračkách a otlučených krámech, samozřejmě nejlépe vyniknou ve spojení s klasickou animací reálných objektů. Tato nabízí neomezené možnosti jak takový bizarní svět vytvořit a rozehrát s dramatickým napětím a zároveň i s groteskním nadhledem. Navíc jde o technologii, která má v Čechách velmi dobrou tradici. Kromě hlavních hrdinů (staré hračky, loutky a figurky) se ve filmu objevují i živí obyvatelé půdy - kocour, holubi, ploštice, živá mužská hlava (varianta sádrové busty), ale i obyvatelé domu – babička, holčička, které na půdě věší prádlo a zasahují do děje nevědomým, leč fatálním způsobem.

Myslíme si, že celovečerní film pro děti může působit právě kouzlem své jednoduchosti, naivity a uvolněné dětské imaginace. Věříme, že i takto pojatý projekt, najde mezi úžasnými počítačovými velkofilmy, své místo a své vděčné publikum.

 Jiří Barta

 
Copyright © 2019 Bio Illusion, s.r.o.